Drahé kovy

Zlaté cihly

Zlaté cihly se vyrábí obvykle ve dvou základních formách – jako ražené destičky nebo lité slitky. Zlaté cihly ve velikostech od 1 g do 100 g jsou ražené a obvykle zalisované do plastových obalů. Tento obal slouží zároveň jako certifikát pravosti zlaté cihly. Je zde uvedena hmotnost slitku, jeho ryzost a identifikační číslo zlaté cihly. Cihly od 250 g do 1 000 g jsou lité a nejsou speciálně baleny. Je k nim však dodáván papírový certifikát s bezpečnostním ochranným prvkem, kde je opět uvedena hmotnost slitku, jeho ryzost a identifikační číslo slitku.

Zlaté mince

Zlaté mince jsou vydávané jako zákonné platidlo. Je na nich vyražena nominální hodnota a jsou směnitelné za klasické peníze. To je při aktuální světové ceně zlata nevýhodné, a proto se obchodují za cenu zlata, které obsahují. Většina mincí existuje ve velikostech od 1/10 unce (3,11 g) do 1 000 g. U investičních mincí je stanovení obsahu zlata poněkud jiné než u zlatých cihel. Aby bylo zlaté mince možné považovat za investiční zlato, musí splňovat následující parametry:

  • mají ryzost nejméně 900 tisícin,
  • byly vyraženy po roce 1800,
  • jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem, a
  • jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro

Stříbro je vzhledem ke své ceně velmi zajímavým a požadovaným investičním instrumentem pro širokou skupinu zákazníků. Investiční stříbro je stejně jako zlato obchodováno ve dvou základních formách – jako ražené destičky nebo lité slitky. Ražené destičky jsou v provedení 5 g až 100 g, lité slitky pak v rozmezí 250 g až 1000 g.

Veškeré slitky jsou vyrobeny z ryzího kovu tj. stříbra o ryzosti 999/1000.

Velice vděčným investičním nástrojem je investice do stříbrných mincí. Tyto mince mají navíc po určité době i značnou numismatickou hodnotu.

Prodej stříbrných investičních slitků a mincí není osvobozen od DPH (na rozdíl od investičního zlata).

30 denní pohyb ceny zlata USD/oz

60 denní pohyb ceny zlata USD/oz

6 měsíční pohyb ceny zlata USD/oz

Roční pohyb ceny zlata USD/oz